خبر

دست کم 64 کودک در عملیات نظامی بریتانیا در افغانستان کشته شدند

دولت بریتانیا حداقل چهار برابر بیشتر از آنچه قبلاً اعتراف کرده بود، هزینه مرگ کودکان افغان را پرداخت کرده است.

پرداخت غرامت برای 64 کودک به جای 16 کودکی که به طور عمومی تایید شده است، صادر شده است.

همه آنها در جنگ بین سال های 2006 تا 2014 در میان نیروهای بریتانیا کشته شدند.

ارقام جدید از درخواست های آزادی اطلاعات که توسط موسسه خیریه Action on Armed Violence (AOAV) ارائه شده است.

حملات هوایی و گرفتار شدن در تیراندازی متقابل از شایع ترین علل مرگ و میر بودند که ذکر شد.

AOAV معتقد است که تعداد تلفات غیرنظامی ثبت شده توسط نیروهای بریتانیایی احتمالاً دست کم گرفته شده است.

از میان مرگ‌هایی که ثبت شده است، تعداد واقعی کودکان کشته شده در واقع می‌تواند به 135 نفر برسد، زیرا برخی از تلفات در اسناد وزارت دفاع (وزارت دفاع) صرفاً به‌عنوان پسر و دختر توصیف شده‌اند – با سن و شرایط مرگ و میر نه. همیشه گنجانده شده است.

AOAV می‌گوید که ممکن است برخی از این 135 نفر بالغ باشند، اما به دلیل سن متوسط ​​بسیار پایین در افغانستان، احتمال اینکه آنها زیر 18 سال داشته باشند، زیاد است.

اکثر 881 ادعای مرگ و میر ارائه شده به بریتانیا رد شد و تنها یک چهارم غرامت دریافت کردند.

در میان آنهایی که موفقیت آمیز بود، یکی از هشت نفر از اعضای یک خانواده افغان بود که در یک حمله هوایی ائتلاف به روستایی در ولسوالی ناوه هلمند در ماه می 2009 کشته شد.

مردی برای مرگ برادرزاده‌اش، دو همسر برادرزاده‌اش و پنج فرزندشان درخواست غرامت کرد.

144 روز طول کشید تا این ادعا تسویه شود، که برای آن مبلغ 7205 پوند (8260 دلار با استفاده از نرخ ارز فعلی) به او تعلق گرفت.

در مجموع، وزارت دفاع 688000 پوند برای 289 کشته غیرنظامی افغان بین سالهای 2006-2014 پرداخت کرد.

AOAV می افزاید که مدعیان اغلب قبل از پرداخت پول باید عکس، شناسنامه و همچنین نامه های حمایتی ارائه می کردند و بسیاری از آنها به طور رسمی توسط پرسنل بریتانیایی مصاحبه می شدند تا تایید کنند که هیچ وابستگی به طالبان ندارند.

درخواست های قبلی آزادی اطلاعات نشان می دهد که پرداخت های بریتانیا برای مرگ و میر در افغانستان بسیار متفاوت بوده است. در برخی موارد، افراد برای از دست دادن اموال یا احشام بیشتر از اعضای خانواده دریافت می کردند.

وزارت دفاع در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هر گونه مرگ غیرنظامی در جریان درگیری یک تراژدی است، بیشتر زمانی که کودکان و اعضای خانواده درگیر باشند.»

وی افزود: اگرچه نیروهایش تلاش می کنند تا صدمات غیرنظامیان را به حداقل برسانند، “متأسفانه هرگز نمی توان آن را به طور کامل از بین برد”.

اما ایین اورتون، مدیر موسسه خیریه AOAV، از عدم شفافیت در مورد مرگ و میرها انتقاد کرد – زیرا سال ها طول کشید تا محققان اطلاعات را از وزارت دفاع به دست آورند.

او همچنین اظهار داشت که عدم بحث در مورد مرگ و میرها باعث ایجاد سؤالاتی در مورد اینکه آیا درس هایی گرفته شده است یا خیر.

گروه های حقوق بشر و موسسات خیریه بارها از ایالات متحده و بریتانیا به دلیل نحوه تحقیق و گزارش تلفات غیرنظامیان در عملیات نظامی انتقاد کرده اند.

وزارت دفاع اعتراف کرده است که تنها یک غیرنظامی در اثر حمله هوایی نیروهای RAF در جریان بمباران خود علیه گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه کشته شده است.

در مقابل، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده اخیراً دستور بازنگری اساسی در نحوه تحقیق پنتاگون در مورد تلفات غیرنظامیان را صادر کرد. این حمله پس از حمله هوایی ایالات متحده در جریان عقب نشینی از کابل در سال گذشته رخ داد که منجر به کشته شدن 10 غیرنظامی شد.

در ابتدا، ایالات متحده ادعا کرد که افراط گرایان را هدف قرار داده است، اما روزنامه نگاران در محل به شواهدی دست یافتند که نشان می دهد همه کشته شدگان غیرنظامی بودند.

طرح اقدام کاهش آسیب غیرنظامی ایالات متحده و واکنش شامل استخدام بیش از 150 پرسنل نظامی برای تمرکز بر کاهش آسیب به غیرنظامیان و همچنین گزارش و جمع آوری داده های بهتر از چنین حوادثی است.

وزارت دفاع خاطرنشان کرد که پیشرفت بازنگری ایالات متحده را دنبال می کند، اما به هیچ تغییری در نحوه تحقیق یا گزارش مرگ غیرنظامیان متعهد نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا