تکنولوژی

کاسه چرخ خودرو و وظایف آن

در دنیای امروز ماشین ها و ماشین ها یکی از پرکاربردترین وسایل زندگی هستند که بخش بزرگی از جامعه را در بر می گیرند. هر خودرو، از ساده‌ترین مدل‌ها گرفته تا پیشرفته‌ترین انواع، از لوازم جانبی و ابزارهایی تشکیل شده است که هر یک از قطعات نقش اساسی در آن دارند. لوازم و قطعات زیادی در انواع خودروها استفاده می شود. در این مقاله به توضیح قوس چرخ و نقش آن در خودرو می پردازیم.

کاسه چرخ خودرو و وظایف آن

کاسه چرخ که به انگلیسی Brake Drum نامیده می شود، یک قطعه چدن استوانه ای شکل است. به طور کلی باید گفت که این قسمت وظیفه کاهش سرعت توسط ترمز را بر عهده دارد و علاوه بر آن کاپ چرخ مکانی است که چرخ خودرو باید در آن قرار گیرد. گفته می شد جنس کاسه چرخ چدن است، در برخی خودروها این دستگاه آلومینیومی است.

یکی از اساسی ترین نقش های قوس چرخ در خودرو کمک به کنترل سرعت هنگام ترمز گرفتن راننده است. اگر این قطعه به درستی کار نکند ممکن است در حین رانندگی صدمات جبران ناپذیری به افراد وارد کند. همانطور که می دانید نقش سیستم ترمز در خودرو کنترل سرعت است که در نهایت می تواند منجر به توقف خودرو شود. عملکرد صحیح ترمز نقش بسیار مهمی در امنیت جانی و مالی افراد دارد که می توان گفت تا حد زیادی به نقش توپی چرخ بستگی دارد.

ترمزهایی که امروزه برای خودروهای مختلف طراحی شده اند بسیار پیشرفته تر از مدل های قدیمی هستند و به خوبی می توانند خودرو را کنترل کنند. ترمز خودرو به همراه سنسورها، دوربین ها و سایر اجزای خودرو نقش مهمی در کنترل آن دارند. سیستم های ترمز خودرو به دو دسته ترمز فنجانی و دیسکی تقسیم می شوند که در پاراگراف های بعدی توضیح داده خواهد شد.

در مدل های مختلف خودرو، ترمزها تفاوت های زیادی دارند. بر این اساس قوس چرخ در خودروهای مختلف متفاوت است. به خاطر داشته باشید که سیستم ترمز خودروهای امروزی فاصله زیادی با گذشته داشته است و سیستم های امروزی بسیار دقیق تر از مدل های قدیمی هستند. سیستم های ترمز خودروهای امروزی می توانند خودرو را در کمترین زمان ممکن کنترل یا متوقف کنند. در این پاراگراف در مورد کاپ چرخ و نقش اساسی آن در ترمز فنجانی خودروهای مختلف صحبت می کنیم.

در ترمزهای خودرو، کاپ چرخ عمدتاً به عنوان بخشی از سیستم ترمز عقب خودرو استفاده می شود. این سیستم ترمز که به ترمز فنجانی معروف است به این صورت است که سیستم ترمز فنجانی در داخل کاپ چرخ قرار می گیرد و از نظر شکل هندسی داخل چرخ کاپ چرخ خالی است. صفحه عقب در قسمت خالی کاسه چرخ قرار می گیرد و نقش آن نگهداری قطعات کاسه ترمز است. در این قسمت یکی از وظایف مهم کاسه چرخ نگهداری و محافظت از لنت ترمز در برابر گرد و غبار می باشد.

محافظت از لنت ترمز یکی دیگر از مزایای کاپ چرخ های مورد استفاده در سیستم ترمز است. سیستم ترمز کاپ از قطعات و تجهیزات مختلفی تشکیل شده است که هر یک از این تجهیزات نقش مهمی در سیستم ترمز انواع خودروها دارند و همانطور که گفته شد فنجان چرخ یکی از اجزای مهم و اساسی است که بدون آن عملا هیچ چیز سیستم ترمز نمی تواند باشد. شروع یا کار در پاراگراف بعدی قطعات و تجهیزات مورد استفاده در سیستم ترمز را توضیح خواهیم داد.

یکی از مهم ترین قطعات مورد استفاده در سیستم ترمز خودروهای مختلف، کاپ چرخ است که نقش مهمی در کنترل و توقف خودرو دارد. در این قسمت در مورد سایر اجزای مورد استفاده در سیستم ترمز صحبت می کنیم که مکملی برای عملکرد صحیح قوس چرخ محسوب می شوند. بهترین روش برای تهیه لوازم یدکی برلیانس چراغ برق تهران فروشگاه دیجی کار است که با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت میتوانید فقط با یک تماس قطعه مورد نظرتان را تهیه کنید.

کاپ ترمز: یکی از قطعات مورد استفاده در سیستم ترمز، کاپ ترمز است. از این قطعه می توان به عنوان سطح ترمز استفاده کرد که تاثیر بسزایی در کنترل و توقف چرخ دارد.

توپی چرخ: این قسمت به براکت معروف است که فنجان ترمز و چرخ نیز به آن متصل می شود.

پوشش گرد و غبار: یکی دیگر از اجزای پایه به صفحه پشتی معروف است. گرد و غبار یا صفحه شناختی تمام اجزای سیستم ترمز را کنار هم نگه می دارد.

لنت ترمز: یکی از اجزای سیستم ترمز است که چرخ را کنترل می کند و می توان گفت با اصطکاکی که بین لنت ترمز و کاپ چرخ ایجاد می کند، دلیل حرکت کندتر چرخ می باشد.

در پاراگراف قبل به نقش کاپ چرخ در سیستم های ترمز فنجانی که عمدتاً در چرخ های عقب خودرو استفاده می شود اشاره شده است. نوع دیگری از ترمزها، سیستم ترمز دیسکی است که امروزه در صنعت خودروسازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم ترمز علاوه بر استفاده در محورهای جلو، نقش بسیار مهمی در محورهای عقب نیز دارد. یکی از اجزای مهم این سیستم ترمز دیسکی است که نقش مهمی در توقف و نگه داشتن خودرو دارد.

سیستم ترمز دیسکی از اجزای مختلفی از جمله دیسک چرخ، لنت ترمز، سیلندر چرخ، تقویت کننده ترمز و غیره تشکیل شده است. هر یک از این قطعات و تجهیزات نقش مهمی در عملکرد سیستم ترمز دیسکی دارند. به عنوان مثال می توان گفت لنت ترمز جزء مهمی از سیستم ترمز است که باعث ایجاد اصطکاک بین آن و دیسک می شود که در نهایت خودرو را متوقف می کند. لنت ترمز به دو صورت کفشی و دیسکی در بازار افترمارکت و افترمارکت عرضه می شود.

همانطور که در پاراگراف قبل گفته شد لنت ترمز کفشک عمدتاً برای ترمز فنجانی استفاده می شود و البته می توان گفت که این قسمت عمدتاً در خودروهایی با مدل های قدیمی استفاده می شود. تقویت کننده ترمز یکی دیگر از اجزای مورد استفاده در سیستم ترمز دیسکی است. بوستر در واقع تقویت کننده ای است که می تواند فشار مطلوبی را در سیستم ترمز ایجاد کند. در سیستم های ترمز دیسکی، لنت های ترمز باید به موقع تعویض شوند.

همانطور که گفته شد از قوس چرخ در بسیاری از خودروهای سبک و سنگین استفاده می شود. البته این سیستم امروزه عمدتاً در محورهای عقب خودروها استفاده می شود. یکی از مواردی که از قوس چرخ ها زیاد استفاده می شود در ماشین آلات سنگین است. همانطور که می دانید برای حمل و جابجایی بار از ماشین آلات سنگین استفاده می شود. قوس چرخ این خودروها در قسمت عقب خودرو قرار می گیرد. توپی چرخ ها که در وسایل نقلیه سنگین استفاده می شود، تایر را محکم در جای خود نگه می دارد.

هنگامی که به ترمز فشار وارد می شود، لنت ترمز با فنجان قفل می شود و باعث توقف خودرو و در نهایت حرکت خودرو می شود. قسمت عقب خودروهای سنگین وزن بیشتری برای کنترل بیشتر خودرو دارد و برای حفظ آن کاپ چرخ در قسمت عقب تعبیه شده تا راننده کنترل بیشتری برای توقف خودرو در هنگام ترمزگیری داشته باشد. کاسه چرخ های مورد استفاده در ماشین های سنگین دارای فن خنک کننده هستند زیرا ترمز در ماشین های سنگین باعث گرما و دمای بسیار بالا می شود.

علت ایجاد گرمای زیاد این است که هنگام ترمزگیری این خودروها به دلیل وزن زیاد این خودروها اصطکاک زیادی بین لنت ترمز و کاپ چرخ ایجاد می شود که نتیجه آن حرارت زیاد است. شرق اگر این گرما به طور مداوم در هر بار ترمزگیری تکرار شود، ممکن است در مدت زمان بسیار کوتاهی ترمز را از بین ببرد. برای این منظور از فن خنک کننده در کاسه چرخ سیستم ترمز این خودروها استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا