تجارت

انواع سبک نما های ساختمان

امروزه، معماری و طراحی نمای بیرونی ساختمان اهمیت ویژه‌ای دارد؛ زیرا افراد هنگام ورود به یک ساختمان یا برج، ابتدا سبک و مدل طراحی نمای آن را مشاهده خواهند کرد و به یاد خواهند سپرد. در ادامه انواع سبک نمای ساختمان را برای‌تان توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید‌.

انواع سبک نما های ساختمان

نمای کلاسیک

آثار کلاسیک عموماً ریشه در دو تمدن یونان و روم باستان دارند. در این زمان، ساخت‌وساز به اوج خود رسید و جلوه کرد.

تجمل و شکوه بنا، داشتن سرستون‌های بلند و تراشیده، وجود سنگ‌های مجلل و قیمتی، چوب‌های منقش و جلاخورده، درب ورودی عظیم و باشکوهی که از چوب و شیشه ساخته شده و چیدمان اشرافی و نفیس چوبی در سقف عمارت از ویژگی‌های بارز سبک کلاسیک است.

اغلب اجزاء نمای کلاسیک، به‌صورت قطعاتی از‌پیش‌آماده، تهیه شده‌اند و فقط روی بدنه بیرونی نما کارگذاشته می‌شوند.

نئوکلاسیک در طراحی نما

این سبک در سال‌های 1720 تا 1837 پدید آمد. در سبک نئوکلاسیک، نمای بیرونی ساختمان، کلاسیک بود اما داخل ساختمان را با شاخصه و نشانه‌هایی به‌روز، آراسته و مزین می‌کردند. خلق سبک مدرن در دوره‌های بعد سبب شد ترکیب خوش‌منظره‌ای از این دو سبک در طراحی‌های نئوکلاسیک به‌وجود بیاید و متداول شود.

نمای رومی

این سبک معماری رومی در طراحی نمای بنا، فقط مختص به روم باستان نبوده، بلکه دوران طولانی از تاریخ معماری را تشکیل می‌دهد که شامل ایران باستان هم می‌شود.

نمای رومی، به‌دلیل طراحی ویژه و خاصی که دارد هر کسی را مجذوب می‌کند. این امر باعث انتقاداتی شده و به‌کارگیری معماری درخور فرهنگ ایرانی را ترجیح می‌دهد.

بهتر است بدانیم آثار باستانی ایران مانند کتیبه‌های تخت جمشید و سرستون‌های شاهکار آن در طرح‌های رومی وجود دارد و بارها استفاده شده‌است.

مصالحی که در این نوع نما استفاده می‌شود؛ بیشتر شامل انواع سنگ‌هایی مانند تراورتن، مرمر، گرانیت و در موارد کمی سیمان‌ سفید است.

این روزها، به‌دلایل زیادی نمای رومی را برای سبک نمای ساختمان انتخاب می‌کنند.

رواج ‌یافتن و محبوب ‌شدن این نما علل مختلفی دارد و شاید یک دلیل عمده آن، فقدان طراحی انواع نما در معماری حال حاضر کشورمان بوده که نمی‌تواند رضایت مشتریان را در پی داشته باشد.

طراحی نمای مدرن

امروزه انجام طراحی‌های متنوع و مدرن برای نمای خارجی ساختمان‌ها، موضوعی عادی و حتی ضروری برای طراحان و معماران در سراسر دنیاست.

در کشور خودمان ایران نیز همواره طراحی‌های جدید و زیبا برای نمای بیرونی برج‌ها و ساختمان‌ها بسیار مهم است. لازم است بدانید درصورتی‌که طراحی نمای بیرونی، زیبا و شکیل باشد، هم ارزش اقتصادی آن بنا را بالا می‌برد، هم سبب می‌شود انرژی‌ و انگیزه مثبتی در ساختمان و برای ساکنان آن ایجاد شود. این سبک نمای ساختمان با بهره‌گیری از قوانین و اصول طراحی مدرن ساخته می‌شود.

نمای مدرن با نمای کلاسیک یا رومی تفاوت‌هایی دارد. تفاوت اساسی نمای مدرن با نمای کلاسیک، عدم وجود تزئینات و همچنین ساده‌تر شدن ساختار نماست.

طراحی نما به سبک مینیمال

از دیگر سبک نمای ساختمان، ساده‌گرایی یا مینیمالیسم است که در ایران چندان متداول نیست‌.
اساس سبک مینیمال، سادگی، حذف تزئینات اضافه، به‌کارگیری ساده و آشکار فرم‌ها و محدود بودن تعداد مصالح است.

طراحی‌ فضاهای باز و عدم وجود پِرتی، داشتن خطوط و بام‌های صاف، همچنین وجود پنجره‌های بزرگ جهت استفاده بیشتر از نور طبیعی نیز از دیگر ویژگی‌های سبک مینیمال است.

در این نوع نما، معمولاً از یک یا دو نوع مصالح استفاده می‌شود و خیلی کم پیش‌می‌آید که تعداد مصالح بیشتر از دو نوع شود.

امروزه طراحی ساختمان به سبک مینیمال طرفداران بیشتری پیدا کرده‌است و محبوبیت آن نیز همواره افزایش می‌یابد‌. معماران سبک مینیمالیسم شعار Less is more را به‌کار می‌برند که به‌معنی (زیبایی در سادگی است) می‌باشد. برخی از منتقدان این سبک اعتقاد دارند مینیمال به‌شدت سرد و بی‌روح است.

طراحی نما به ‌شیوه اسلامی

برای طراحی این نوع نما، از شاخصه‌های معماری اسلامی استفاده می‌شود. این شاخصه‌ها را در موارد زیر بیان می‌کنیم:

طراحی نما به ‌شیوه اسلامی

  • قوس‌ها
  • کتیبه‌ها
  • کاربندی و مقرنس
  • گره‌ها
  • ستون‌ها

تناسب‌ این عناصر با کل نما در طراحی نمای اسلامی اهمیت بسیار زیادی دارد. کاشی، سنگ و آجر مصالحی‌ هستند که برای ساخت نمای اسلامی به‌ کار می‌روند. این سبک بیشتر در مکان‌های مذهبی مانند مسجد، حسینیه، مهدیه، حرم، مصلی و امامزاده‌ها قابل مشاهده است.

طراحی نما براساس سبک پُست‌مدرن

در اوایل قرن 21 این سبک در تکمیل راه سبک مدرن خلق شد. ویژگی مهم و شاخص این سبک، ابتکار و نبوغ در طراحی برج‌های مرتفع و ابرساختمان‌های بزرگ به‌همراه اصول طراحی روز دنیاست.

معمولا این نوع ساختمان‌ها به‌شیوه‌های مختلفی طراحی می‌شوند و دارای ویژگی‌های انحصاری هستند که سبب می‌شود آن‌طراحی در دنیای معماری مشهور شود.

جمع‌بندی

در این مقاله انواع سبک‌های طراحی نمای ساختمان را توضیح دادیم. انتخاب سبک نمای ساختمان باید متناسب با شرایط جغرافیایی منطقه، محیط مدنظر، میزان بودجه و سلیقه سازنده باشد. با انتخاب و استفاده از یک طراحی خوب، می‌توانید زیبایی بنای موردنظرتان را دوچندان کرده و تا مدت‌ها هم خودتان و هم مراجعه‌کنندگان به آن، از تماشای نمای ساختمان‌تان لذت ببرید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا