تکنولوژی

کمپرسور کولر خودرو چیست؟

کمپرسور کولر خودرو چیست؟

کولر خودرو یکی از تجهیزات ضروری و پرکاربرد در فصول گرم سال است که عدم وجود آن می تواند باعث کاهش کیفیت رانندگی و افزایش خطر تصادف شود. سیستم تهویه یکی از تجهیزات کاربردی و مهم در صنعت خودروسازی است که عملکرد نسبتا ساده ای دارد. و همه سیستم های تهویه برای خنک کردن کابین و حذف رطوبت شناخته شده اند.

کمپرسور کولر خودرو چیست؟

 

سیستم های خنک کننده خودرو یکی از مواردی است که در خودروها مورد استفاده قرار می گیرد که از اجزای مختلفی تشکیل شده است که مهمترین آنها کمپرسور است. نقش اصلی کمپرسور گردش گاز مبرد است. گاز مبرد داخل سیستم تهویه مطبوع خودرو قرار می گیرد و به دلیل دمای پایین آن، این گاز تبخیر شده و دمای محیط را به خود گرفته و فضا را خنک می کند.

در ادامه با کمپرسور کولر خودرو آشنا می شویم و متوجه می شویم که کمپرسور نوعی پمپ است که به آن قلب کل می گویند. این وسیله یکی از مهم ترین تجهیزات رفاهی در خودروها است که امروزه بسیار به کار آمده است. این کولر خودرو یا سیستم تهویه مطبوع است که در سال های اخیر همزمان با تغییرات آب و هوایی جدید و گرم شدن زمین، بیش از پیش نیاز به آن را احساس می کنیم. در ادامه قصد داریم با کمپرسور کولر خودرو آشنا شده و تمامی سوالات شما را در مورد این نوع کمپرسور حل کنیم.

یکی از انواع سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های خنک کننده هستند. به طور کلی هدف از استفاده از این سیستم ها ایجاد و فراهم آوردن شرایط مطلوب برای انسان در محیط های مختلف از جمله خودروها می باشد. سیستم تهویه مطبوع خودرو همانطور که از نام آن پیداست برای بهینه سازی شرایط داخل کابین خودرو استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت که این سیستم علاوه بر کاهش دمای کابین با جذب رطوبت، شرایط مطلوب تری را برای راننده و سرنشینان فراهم خواهد کرد.

این سیستم ها بر اساس چرخه های ترمودینامیکی هستند و با استفاده از مبردهایی مانند R-22 یا R-410 و خواص آنها دما را کاهش می دهند. این گازها در دمای اتاق گازی هستند و با افزایش فشار آنها در کمپرسور به مایع تبدیل می شوند. در حالت ناپایدار بودن این گاز در حالت مایع، تمایل به بازگشت به حالت پایدار و گازی خود دارد.

بنابراین در مرحله دیگری از سیستم خنک کننده خودرو، این مایع با جذب گرما از محیط اطراف، انرژی خود را افزایش داده و به حالت گازی پایدار خود باز می گردد. در ضمن زمانی که از محیط خود گرما می گیرد، محیط را خنک می کند که برای کاهش دمای محیط مورد نظر استفاده می شود. برای استعلام قیمت لوازم یدکی جک فقط کافیست با یک تماس با فروشگاه دیجی کار در ارتباط باشید.

همانطور که می دانید کمپرسور یک دستگاه متراکم کننده مکانیکی است که از یک یا چند سیلندر و پیستون تشکیل شده است. این دستگاه هوا را از موتور خودرو گرفته و از طریق سوپاپ به داخل سیلندر می فرستد. در این مرحله سرمای ایجاد شده توسط لوله ها به اواپراتور می رسد و به وسیله یک فن وارد قسمت سرنشینان خودرو می شود.

در واقع باید گفت که کمپرسور کولر خودرو نوعی فرآیند است که در کولر اتفاق می افتد. این قسمت گاز خنک کننده را از اپراتور به کندانسور می آورد و پس از عبور از مسیر به اپراتور برمی گرداند. این تغییر معمولاً باعث افزایش دمای سیال می شود که با استفاده از این گاز داغ و طی چندین فرآیند دمای محیط را کاهش می دهد.

کمپرسور

همانطور که در بالا ذکر شد، کمپرسور یک پمپ هوا است که وظیفه انتقال گاز سرد به کولر را بر عهده دارد و قلب کل نامیده می شود. این قسمت توسط یک تسمه به میل لنگ موتور خودرو متصل می شود و ماده سردی که در زمان کم شدن دمای گاز از آن خارج می شود نیز باعث افزایش اواپراتور می شود. نکات مهمی که خودروسازان باید به آن توجه کنند این است که اندازه کمپرسور و وزن آن باید متناسب با کل خودرو و کولر باشد.

کندانسور

کندانسور یا کندانسور نوعی رادیاتور است که وظیفه این قسمت کولر حذف هوای گرم از فضای کولر و تبدیل آن به گاز سرد است. این قطعه گرمای جذب شده توسط اپراتور را از گاز مبرد داخل سیستم به هوای محیط خارج از کابین خودرو منتقل می کند. مایع خروجی کندانسور به دلیل دمای پایین آن وظیفه خنک سازی را بر عهده دارد.

کپسول خشک کن

این قطعه نوعی خشک کننده است که با استفاده از یک ماده شیمیایی رطوبت را جذب می کند. هنگامی که فشار گاز کمتر یا بیشتر از حد تعیین شده شود، به طور خودکار برق کمپرسور را قطع می کند.

سوئیچ

این قسمت از سیستم خنک کننده خودرو وظیفه خاموش و روشن شدن کولر را بر عهده دارد که در خودروهای مختلف به اشکال مختلف وجود دارد، معمولا یک LED عملکرد نمایش وضعیت روشن یا خاموش بودن این کلید را نشان می دهد. لازم به ذکر است که امروزه در برخی خودروها این قسمت حذف شده و با روشن شدن خودرو سیستم تهویه مطبوع فعال می شود و تنها نیاز به تنظیم دما دارد.

پنکه

وظیفه فن کولر گردش هوا است که معمولا بسته به نوع فن مورد استفاده در خودروها انجام می شود. به طور کلی، هوایی که توسط فن به داخل محفظه سرنشین منتقل می شود یا از هوای بیرون تامین می شود یا از کندانسور گرفته می شود.

شرایط کار فن برقی با شرایط کار متفاوت است، در صورت وجود کلید فشار سه حالته در سیستم، فن برقی با افزایش یا کاهش فشار روشن و خاموش می شود. در غیر این صورت، فن به طور مداوم کار می کند و با راه اندازی سیستم تهویه مطبوع وارد مدار می شود.

سیم کشی

سیم کشی وظیفه انتقال قطعات مربوط به کولر خودرو و همچنین منبع تغذیه را بر عهده دارد. لازم به ذکر است که در خودروهای جدید معمولا تمامی دستورات از ECU و از طریق درخت سیم کشی اصلی خودرو منتقل می شود.

درایور گیرنده

گیرنده خشک کن به عنوان منبع ذخیره گاز مبرد عمل می کند. معمولاً این قطعه دارای یک کنترل فشار ایمنی (سوئیچ فشار) برای قطع خودکار کمپرسور در زمانی که فشار گاز کمتر یا بیشتر از حد تنظیم شده است می باشد. روی این قطعه شیشه نیز وجود دارد. که به ما اجازه می دهد تا جریان و مقدار گاز در سیستم را کنترل کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا